Bugun...
SON DAKİKA

VAY KAMİL VAY!

 Tarih: 28-09-2020 22:24:00
Turgut Güven

                     Yazının başlığı 20 Eylül tarihinde Halkın Sesi gazetesinde çıkan bir haberden alındı. Habere kısaca değineyim.

                      Kilimli Belediye Başkanı AKP’li Kamil Altun ’un Göbü sahilinde bir yazlık satın alıyor. Yazlığında tadilat yaptırıp haliyle zevkine göre döşeyecek. Buraya kadar bir şey yok.

                     Çünkü Altun Yıllardır Kilimli de ticaretle uğraşan bir aileden geliyor. Göbü de yazlık alacak kadar ekonomik gücü vardır diye düşünüyorum.

                     Gazetenin iddiası ve tuhaf olan ise şu!

                     Altun yazlığının tadilatında iki belediye işçisini çalıştırıyor.

                     Site sakinleri halkın hizmetinde çalışması gereken işçilerin başkanın özel işlerinde çalıştırılmasına haklı olarak tepki gösteriyor.

                     Haberin devamında, “geçtiğimiz hafta içi mesai saatleri içerisinde görüntülenen işçiler,  balkonda, ev içinde sıva ve boya yaptılar. Site sakinleri ve Halkın Sesi muhabirine kendilerini Şen İnşaat’ın personeli gibi tanıtan işçilerin Kilimli Belediyesi’nde çalıştıkları belirlendi. Ekonomik durumu son derece iyi olmasına rağmen belediye işçisini özel işlerinde çalıştıran Kamil Altun’un Kilimli halkına nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyor.”

                    Bu haberin gazetede çıkmasından bu güne sekiz gün geçti, bekliyorum ki Altun bu haber ile ilgili bir açıklama yapsın. Ancak şu ana kadar gazetenin iddiasıyla ilgili her hangi bir açıklama yapmış değil.

                   Göbü sahili yaz aylarında gidip denize girdiğim yerlerin başında gelir. Orada sözüne güvendiğim dost ve arkadaşlarım var. Konuyu ben de araştırdım, “Altun’un Göbü de yazlık aldığını izinde olan iki belediye ve Şen inşaat ait işçilerinin de yazlığın tadilatında çalıştıklarını, bu kişilerin ücretlerinin Altun tarafından ödendiğini, kendisinin böyle bir işe asla tenezzül etmeyeceğini söylediler.”  

                   Bana bu bilgileri veren arkadaşıma söylediklerimi aynen buraya aktarıyorum.

                   Belediyenin iki işçisini ve genelde Kilimli Belediyesinin işlerini yapan Şen İnşaat işçilerine eğer yazlığının tadilat işlerini yaptırıp, ücretini de herkesin gözü önünde ödüyorsan bile yapılan iş ahlaki değil.

                  Bu çevrede tadilat işini yapacak kimse kalmadı mı?

                  Aynı yöntemi eski belediye başkanı Ali Aslankılıç ’da yine belediye işçilerini Bartın’da yaptırdığı çiftliğinde çalıştırdı. Hatta bu işçilerden biri çatıdan düşüp hastanelik oldu.

                 O günlerde bu haber basına düştüğünde Aslankılıç “işçilerin yıllık izinde olduklarını ve ücretlerini ödediğini” söyledi.

                 Kim inandı?

                 Bu yapılan da benzer bir uygulama değil mi?

                 Kamil Altun bunları bilmiyor mu?

                 Belediyenin iki işçisinin orada çalışması doğru mu? Bu çevrede tadilat işi yapacak belediye işçisinden başka biri mi yok.

                 Mademki, ücretini ödeyeceksin, git yazlığının tadilatını başka ustalara yaptır.

                 Şen İnşaat bu işi yaparken Kilimli Belediyesinden ihaleye alma avantajı sağladığı düşünülmeyecek mi? Benzer işleri yapan inşaat firmaları, Kilimli Belediyesinin ihalelerine girerken, Şen İnşaat ile eşit koşullarda yarıştığına nasıl inanacak.  

                 Kamil Altun genç bir belediye başkanı, yaşananları tecrübesizliğine mi sayalım diyeceğim de, senden önce Aslankılıç gibi biri bu aşamalardan geçmiş ve sen de o günlerde belediye meclis üyesi olarak bunları görmüş yaşamışsın be arkadaş.

                Peki, haberin üzerinden sekiz gün geçmesine rağmen hala bir açıklama yapmamasını nereye koyacağız. Hadi gazete haberini iplemedin, peki, haberi okuyan ve konuşan Kilimli Halkına bir açıklama yapmak gerekmiyor mu?

                Açık yazayım, Altun yazlığında çalıştırdığı belediye ve Şen inşaatın işçilerine hak ettikleri ücretin 10 katını da verse benim bu işten midem bulandı. Bu olayla Kilimli de kendisine AKP kimliğini bir kenara koyarak bakanların güveni sarsıldığı gibi sayısı da azaldı.

               Eğer Altun yaşananlara “Aslankılıç yaptı bir şey olmadı bana da olmaz” mantığı ile bakıyorsa çok yanılıyor. Ben hatırlatmış olayım, Aslankılıç’ın bu tip yolsuzluklar yaptığı için şimdi Kilimli Belediyesinin başkan koltuğunda kendisi oturuyor.  

 

             TURGUT GÜVEN

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI