Bugun...
SON DAKİKA

SOSYAL MEDYADA DİKKAT!

 Tarih: 18-11-2019 12:05:00
Turgut Güven

         Çoğumuz sosyal medyayı kullanıyoruz. Ancak sosyal medya bizim gibi demokrasisi yarım, eleştiri kültürü yeterli olmayan ülkelerde maalesef başa bela olabiliyor.

         Önce şunu altını defalarca çizerek yazayım, eleştiri hakkınızı her platformda kullanın, bu alışkanlığınızdan asla vazgeçmeyin. Çünkü eleştiri yapılmadan doğruya ulaşmak ve toplumsal denetim yapmak mümkün değildir.

         Eğer paylaşımlarınız benim gibi siyasi ağırlıkta ve iktidara muhalefet eden biriyseniz sosyal medyada sayfa ayarlarınız “herkese açık” durumda değil sadece arkadaşlarınız tarafından görülebilsin.

         Sosyal medyada arkadaşlarınız arasında iyi tanıdığınız, akrabanız bile olsa siyasi iktidarı koşulsuz destekleyen kişiler olmasın. Çünkü paylaşımlarınızı gerekli mercilere şikâyet edenler genelde bu kişiler arasından çıkıyor.

         Siyasi iktidarın mensupları ve koşulsuz peşinden gidenlerin büyük çoğunluğu yapılan eleştirileri hakaret olarak anlıyor. Çünkü AKP parti içi demokrasi olmayan, biat kültürünün hâkim olduğu, yukarıdan verilen emirleri aşağıda sorgulamadan uygulayan bir yapıya sahip. Bu durum AKP yöneticileri ve üyeleri tarafından doğru kabul ediliyor.

         İşte bu anlayışları nedeniyle sosyal medyada yaptığınız bir eleştiri hakaret olarak algılanıyor ve gerekli mercilere şikâyet ediliyor. Emniyet müdürlüğüne davet ediliyorsunuz ve ifadeniz alınıyor. Yargı mensupları sizin için kendini yakmayı düşünmüyor olacaklar ki bir süre sonra “Cumhurbaşkanına hakaretten” şahsınıza dava açılıyor.

         Sosyal medya da iki kez “bu tip trafik kazası” yaşamış İstanbul Çağlayan ve Ankara Batı adliyesinde yargılanmış biriyim. Hakkımda açılan her iki davadan da Avukat arkadaşımın harika savunması sayesinde ceza almadım. Tavsiyem şu bu tip davalara avukatsız asla çıkmayın.

        “Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar” bölümünde yer alan 299. madde Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenliyor.

         Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun alenen işlenmesi hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır. Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlı.

          Bu konuda istatistikler şöyle. "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla 2017 yılında başlatılan savcılık soruşturması 20 bin 539'u bulurken, ceza mahkemelerinde ise 6 bin 33 dava açılmış.

          Sosyal medya kullanıcıları için hafife alınacak bir durum değil. Bu konuda açılmış çok ilginç davalar ve kararlar var.

İlginç bulduğum birini sizlerle paylaşayım.

          Olağanüstü Hal döneminde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği iddiasıyla ceza alan isimlerden biri. İhbar edense eski bir öğrencisi..

          Mahkeme, Yiğiter'in "Eskiden reis deyince aklıma ilk Temel Reis gelirdi ama şimdi yavşağın biri geliyor" ifadesinin yer aldığı sosyal medya paylaşımını, "Cumhurbaşkanına hakaret" olarak değerlendirdi. Gerekçeli kararda, "Türk örf ve adetlerine göre hakaret ifadesi olarak kabul edilen 'yavşak' kelimesinin bulunduğu paylaşımla Cumhurbaşkanına karşı hakaret suçunun işlendiği" belirtildi. Karar onanırsa, ihraç edilen akademisyen cezaevine girecek.

          Yiğiter'in avukatı Ayşen Akçam Senem, "Reis" kelimesinin Türkiye'de yaygın lakaplardan biri olduğunu dile getirerek, "Müvekkilimin bu suçlamayla yargılanması abesle iştigal. Paylaşımın hiçbir yerinde Cumhurbaşkanına yönelik bir ifade yok" diyor. Cenk Yiğiter ise mahkemenin kararında hükümet karşıtı olmasının etkili olduğunu düşünüyor.

           Konumuza dönersek bu yargılamalarda çelişkili bir durumdan bahsetmek isterim. Şöyle;

           299. madde 2017 referandumundan sonra tartışılır bir hale geldi. Çünkü 2017 referandumu ile “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine” geçtik. Kısaca rejim değişti ve Cumhurbaşkanı artık tarafsız ve bağımsız değil. Aynı zamanda siyasi kimliği de var.

           Oysa TCK 299. Madde tarafsız Cumhurbaşkanlarını korumak amacıyla düzenlenmiş.   

           Bu durumda AKP Genel Başkanının bir icraatını eleştirdiğinizde, Cumhurbaşkanına hakaret davası ile karşılaşabilirsiniz.

           “Dünya ölçeği ve evrensel hukuk normlarına göre siyasetçilere hakaretin bir suç olarak kabul edilmemesi görüşü hâkim. Siyasetçilerin her türlü eleştirinin odağında olabileceği, bunun üstlendikleri pozisyon itibariyle verili olduğu kabul görüyor.”

            Anlatmaya çalıştığım şu. 2017 referandumundan sonra ülkede yaşanan rejim değişikliği nedeniyle 299.madde yeniden düzenlenmeli diye düşünüyorum.

            Aksi takdirde bu hukuksal çelişki daha birçok sosyal medya kullanıcısının başını ağrıtacak gibi görünüyor. Hatırlatayım istedim.  

           TURGUT GÜVEN

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI