Bugun...
SON DAKİKA

SOMA MADEN İŞÇİSİ ANKARA YOLUNDA. YA GMİS!

 Tarih: 09-10-2019 22:19:00  -   Güncelleme: 09-10-2019 22:24:00
Turgut Güven

 

            Ülkemizde bazı olaylara tersinden bakılır ama bunu çok fark etmeyiz.!

            Bir örnek vereyim.

            Mahkeme sizi para cezasına çarptırmış, tazminat ödemeye mahkûm etmiş. Ödemediğinizde ne olur?

            Devlet sonuçta yetkili birimlerini harekete geçirir, icra memurları kapınıza dayanır ve sizden aldığınız ceza karşılığı parayı gecikme faizi ve diğer masraflarıyla tahsil eder mi? Eder.

           Şimdi size Soma’da yaşanan bir olayı hatırlatayım.

           13 Mayıs 2014’te Türkiye’nin içini yakan Soma maden faciası yaşandı. Madende çıkan yangın nedeniyle ölen 301 madenci Türkiye’nin aklından çıkmadı. Yaşamını yitiren maden işçileri arkalarında dul ve birçok yetim çocuk bıraktı.

           Facianın gerçekleşmesinden sonra Türkiye’de üç günlük ulusal yas ilan edildi. Ülke halkı faciadan dolayı çeşitli tepkiler gösterdi ve o günlerde Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, Soma’da protestolara maruz kaldı. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iki gün ve Pakistan’da bir gün ulusal yas ilan edildi.

          Ekim 2013’te CHP milletvekillerinin hazırladığı ve MHP, BDP milletvekilleri tarafından desteklenen, 60 vekilin imzaladığı Soma’daki maden ocaklarına meydana gelen iş kazalarını araştırma amacıyla bir meclis araştırma Komisyonu kurulmasını öneren soru önergesi, 29 Nisan’da Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmiş ancak AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

          Soma’da 2013 yılında meydana gelen ve 301 işçinin can verdiği facianın ardından Soma Holding ve Uyar Madencilik tarafından işten çıkarılan 3 bin 500 işçi, aradan geçen bunca süredir emeklilik ve tazminat haklarını alamadı. Alacak davası açıp kazanan işçilere buna rağmen alacaklarının ödenmedi. Yıllardır oyalandıklarını ifade eden madenciler, seslerini duyurabilmek için Bağımsız Maden İşçileri Sendikası öncülüğünde Ankara'ya yürüyüş kararı aldı.

          Ve yola çıktılar..

          Ancak her geldikleri ilçede güvenlik güçleri tarafından yolları kapatıldı. Sudan sebeplerle gösterilen bütün gerekçelerin çoğu palavra.

          Maden işçileri neden yürüyor?

          Kazanılmış haklarını mahkeme kararıyla elde ettikleri halde ödenmediğinde. İşçilerin bu kazanılmış hakları Kasın ayı sonunda zaman aşımına uğrayacak.

         Peki, bu ülke de mahkemelerin verdiği kararlar sadece garibana mı uygulanabiliyor. Yazımın başında mahkeme kararının nasıl uygulandığını yazdım.

         Peki, bu uygulama işçilerin kazanılmış haklarını mahkeme kararına rağmen ödeme yapmayan Uyar Madencilik ve Soma Holding’e neden yapılmaz.

        Soma ilçe sınırından çıkarken Jandarma tarafından işçilerin önünü keserek uydurulmuş emri okuyan omuzu kalabalık komutan bey, maden işçilerini ardına takıp hak gaspı yapanların kapısını dayanarak işçilerin alacakları konusundaki mahkeme kararını Uyar Madencilik ve Soma Holding yetkililerine neden okumaz.

        Devlet gücünü sadece çalışanlara maden işçilerine mi gösterir. Bu ülkenin mahkeme kararları iş adamlarına holdinglere uygulanmaz mı?

        Demek ki bu devlet ve onu işleten siyasi iktidar, çalışanlara değil holdinglere hizmet ediyor. Hukuk adalet hak götüre.  

        Dünyanın gözü önünde Maden İşçisine kazanılmış hakları verilmezken, eylem yapmaları bile yasaklanırken seyahat özgürlükleri bile engellenirken tüm ülke olup biteni seyrediyor.

        İşçiler dünyanın her yerinde kardeştir. Zonguldak Maden işçisi ile Soma Maden işçisinin sorunları aynıdır. Zonguldak Maden işçisi de 4 Ocak 1991 tarihinde hakları için Ankara yürüyüşü başlatmıştı unutmayın.

        O gün bizler nasıl diğer işçilerin desteğine ihtiyaç duyduksa, bu gün Soma Madencileri de aynı desteğe ihtiyaç duyuyorlar.

        GMİS, Soma işçileri yola düştüğünden bu güne bir tek açıklama yapmadı. Oysa GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Yönetim Kurulunun yürüyüşün başlayacağı dakika da orada olmaları gerekmiyor muydu?    

         Ya çalışanların haklarını almak ve geliştirmek için kurulmuş anlı şanlı diğer sendikalar. Ya yarın aynı sorunu yaşayacak olan diğer iş kollarındaki işçiler.

        Soma’da maden işçilerinin sizin desteğinize ihtiyacı var. Yarın size de destek gerekebilir unutmayın..

 

      TURGUT GÜVEN 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI