Bugun...

SEÇMEN KEYFİ, KÖMÜRCÜ; ASALAK ve OTOBÜS BİLETİ!

 Tarih: 21-03-2019 16:04:00  -   Güncelleme: 29-03-2019 09:41:00
Turgut Güven

 

                Seçim günlerinin tadını çıkarın!

                Oy vereceğiniz partinin adayı bile olsa kendinizi naza çekebilirsiniz. Hatta ağırdan satın kendinizi. Anlatsın, dil döksün karşınızdaki aday. Öyle kolay, hemen “evet sizi destekleyeceğim” demeyin. Son günlere kadar da kararınızı açıklamayın.

                Dediğim gibi seçimin tadını çıkarın, keyfini sürün. Unutmayın keyfini sürdüğünüz bu günler beş yıl daha yok ona göre…           

                Bu gün ayağınıza gelip size çeşitli vaatlerde bulunup oy isteyenlerin tamamına yakını 31 Mart tarihinde seçildikten sonra makamına randevu alarak, işinizi görmek için torpil bularak gideceksiniz.

                Hiç birini ayırmadan söylüyorum. Bir yönüyle de işin gereği bu.

                Ancak bazı adaylar halkın gözüne gireceğim, onlardan biri olduğumu kanıtlayacağım diye işin suyunu çıkarıyor. Zaten olmayan inandırıcılığını yerle bir ediyor.

                Kilimli de yakasına rozet takılarak CHP adayı yapılan Ali Aslankılıç diğer belediye başkan adaylarını ne diye aşağılıyordu.

                Kömürcü..

                Rakiplerini “kömürcü” diye aşağılayan Aslankılıç dün maden işçisinin ayağına gitmiş.. Üstelikte çok büyükte laflar etmiş. 

                Karadon Müessesesinde kuyu ağzında işçilere bakınız neler söylemiş; ‘’Zonguldak insanı cefakârdır. Vatanı için canını seve seve verir. Ha savaşta gidip canını vermişsin, ha madende gidip canını vermişsin. Savaşta canını verende şehit, ülkenin kalkınması için madenlerde canını seve seve veren siz emekçi ve yürekli kardeşlerimde şehitsiniz. İşte öyle cesur insansınız sizler. Sizler Vatanınız için burada canınızı seve seve veriyorsunuz. Siz emekçi kardeşlerimi alınlarınızdan öpüyorum.” 

                Nasıl!

                Bu sözleri duyan maden işçileri, Aslankılıç’ın benzetmesiyle kömürcülerin bu sözler karşısında duygulanıp gözleri doldu mu bilmiyorum ama yemedikleri kesin.

                Ne var bunda diyenleriniz olabilir. 

                Aslankılıç’da diğer belediye başkan adayları gibi maden işçilerine hitap edemez mi?

                Tabi ki eder, ancak öncesinde kömürcü diye aşağılamadan..

                Bence çok daha önemlisi ise şu..

                Aslankılıç TTK Karadon Müessesesin de maden işçisi olarak çalıştı! Çalıştı diyorum, bu çalışma tabi ki kâğıt üzerinde. İşe gitmeden maaş alanlardan. Hele birde Karadon Mahalle muhtarı olduktan sonra iş yerinde görene aşk olsun. 

                TTK’da işe gitmeden maaş alanlara o yıllarda “kene” deniyordu. Başkalarının sırtından geçinen “asalak” yani.

                Bu tiplerin vebali ağırdır, üzerlerinde müthiş kul hakkı vardır. Çünkü TTK işçisi her toplu iş sözleşmesi masasına oturduğunda, siyasi iktidarlar bu asalakları örnek göstererek ”maden işçisi milletin sırtından geçiniyor” dediler.  Bu asalaklar yüzünden maden işçileri toplu iş sözleşmesi masalarından çoğu zaman haklarını alamadan kalktı.  

                CHP kendini “emek ağırlıklı kitle partisi” diye tarif ediyor ama CHP’li yöneticilerin Kilimli de yakasına rozet takıp belediye başkanı yaptığı kişi işte böyle işe gitmeden emekli olanlardan.  

                Şimdi bu durumdaki birinin maden işçisinin karşısına geçip; kendisinde olmayan vasıflardan bahsetmesi ne kadar doğrudur.

                Bakınız bu zihniyetteki birini hangi makama getirirseniz getirin değişmez. İşi gücü kendi çıkarıdır.. Kendi çıkarı olmadığı hiçbir işin içinde olmaz.

                Ne diyor.!

                 “Gönderdiğim her arabanın parasını da tıkır tıkır belediyeye ödedim.”

                Bu dediği nedir biliyor musunuz? Bartın’da edindiği çiftliğine malzeme gönderiyor. Bu malzemelerin büyük çoğunluğu Kilimli Belediye şantiyesinden gidiyor, üstelik belediyenin araçları ile.. Bunun yanında belediyeye ait iş makinaları da çiftlikte bir, iki saat kiralanarak çalıştırılıyor.

                İşin özeti şu Aslankılıç belediyenin araçlarını ve iş makinalarını kiralıyor ve özel işinde çalıştırıyor. Parasını ödemiş olsa bile ki nasıl ödediği de  şaibeli de bu yapılan doğru mudur? 

                Zonguldak’ta kiralayarak işini görecek araç yok mu da belediyenin araçlarını kendi işinde kullanıyorsun. Bunu AKP’li bir belediye başkanı yapsa CHP’li siyasetçiler sessiz kalır mı?

                Bakın size örnek bir davranıştan bahsedeyim.

                12 Eylül 1980 öncesi Kilimli belediyesini 18 yıl Mehmet Alaca yönetti. Mehmet amca Allah uzun ömür versin sağ, yaşıyor. Şimdiki CHP’li yöneticiler ve belediye başkan adayı Aslankılıç ziyaretine gittiğinde yüzleri kızarmaz ise sorsunlar.

                Mehmet Amca başkan olduğu dönemde belediye otobüsüne bindiğinde bilet kutusunu boş geçmiyor bilet atıyordu. Şimdiki makam arabam yok kamyonet le geziyorum diye hava atıyor. O kamyonet kaç para diye soran yok tabi..

                CHP rozetini Ali Aslankılıç’ın yakasına takip belediye başkanı yapanlar bu farkı anlayabiliyor mu çok merak ediyorum.

                CHP bu anlayıştan 31 Martta mutlaka kurtulmalı.. 

 

                TURGUT GÜVEN

      

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI