Bugun...
SON DAKİKA

MEMLEKET HAREKETİ BÖLER Mİ?

 Tarih: 16-12-2020 21:08:00
Turgut Güven

                Yazımın başlığındaki sorunun cevabını vermeden önce, CHP üye ve seçmeninin kısa bir analizini yapmak isterim..

                CHP’de iki grup üye ve seçmen var. İlk grup büyük oranda CHP’ye oy veriyor, aynı zamanda ülkede olup biteni kısmen takip ediyor. CHP’de ne olup bitenin ise farkında bile değil. CHP’nin oy oranının ortalama % 23-25 olarak düşünürseniz bu grup partinin %10-12’sini oluşturuyor.

                Bu grup CHP’den başka bir partiye asla oy vermiyor, büyük oranda da partisinde kişisel bir beklentisi yok.

Aynı zamanda bu grup “Memleket Hareketini” bölücü olarak görüyor.

               Partiyi yönetim kadroları da bu grubun içinde! Yönetici olan gurubun büyük bir bölümünde her dümen var. Öncelikle koltuk sevdaları ve kendi gelecekleri ön planda! İçlerinde partisinden geçinende var, sahtekârlık yapanda, seçimlerde partisine ihanet eden de. Zonguldak’ta son 10 yılda göreve gelen il ve ilçe başkanlarını şöyle bir düşünün ne demek istediğimi anlarsınız.

              Bunların dışındaki gurup ise ülke gündemini yakından takip ettiği gibi CHP’de yanlış işleri görüp eleştiren, partisinin muhalefetini yeterli görmeyenlerden oluşuyor. Bir başka deyişle ülkenin ve partinin en bilinçli kesimi! Bu grup parti içi demokrasiye çok önem veriyor, dört tüzük değişikliği ile partide “tek adamlığın, Kılıçdaroğlu diktatörlüğünün” kurulduğunu düşünüyor.  

              İşte bu grubun büyük bir bölümü Memleket Hareketinin partileşmesini bekliyor, örgütlenmesi için şimdiden çalışmaya başlamış durumdalar.

             *****

             Gelelim yazımın başlığındaki sorunun cevabına.

             Kendimden örnek vereyim..5 Şubat 2018 tarihinde CHP’den istifa ettim. Bu tarihten itibaren yapılan genel ve yerel seçimlerde CHP’ye oy verdim, CHP adaylarının seçimi kazanması için il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinden çok alanlarda çalıştım..

            Yarın seçim olsa asla sandığa gidip hiçbir partiye oy vermem. Ülke genelinde benim gibi düşünen milyonlarca insan olduğu (kararsız oylar) yapılan anketler gösteriyor.

           Ülkemizde rejim değişti. “Cumhurbaşkanı Hükümet Rejiminde” “Memleket Hareketi “ partileştiği zaman hangi ittifakın içinde yer alacak? Muharrem İnce çıktığı tv programlarında defalarca millet ittifakında yer alacağını açıkladı.

           İşte bu durumda Memleket hareketi partileştiğinde CHP’den ayrılacak olan grup ile ülkedeki kararsız seçmenin büyük bir bölümünü, ayrıca AKP ve MHP’den ayrılan seçmenin Memleket Hareketine oy vereceği gün ışığı gibi ortaya çıkıyor.

          Bu durumda Memleket Hareketine verilen bu oylar Millet İttifakında birleşeceğine göre, demek ki memleket hareketi bölmüyor tam aksine birleştiriyor. Memleket Hareketi sandığa gitmeyecek seçmeni ve kararsızları sandığa getirip seçme ve seçilme hakkını kullanmasını sağlıyor.

          CHP’nin kemik kitlesi “seçim gecesi neredeydin” algısından kurtulup millet ittifakının AKP’yi devirip iktidar olması için Muharrem İnce’yi parti kursun diye desteklemeli..  

          TURGUT GÜVEN 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI