Bugun...
SON DAKİKA

DÜZENSİZ İLÇE KİLİMLİ.!!

 Tarih: 10-09-2019 23:51:00  -   Güncelleme: 11-09-2019 00:12:00
Turgut Güven

 

            Kilimli Aralık 2012 yılında ilçe yapıldı..

           O günlerde Kilimli’nin önünün açıldığını, her şeyin daha kolay olacağını, Halkın ilçe olmanın avantajlarından faydalanacağını vs. ballandıra ballandıra anlatanlara gülüp geçmiş, hiçbir şeyin değişmeyeceğini yazmıştım.

           Aradan geçen yedi yıla objektif baktığımızda Kilimliye ve halkına ilçe olmanın kazandırdığı hiçbir şey olmadığını görürsünüz.

           Yedi yıl boyunca bir yıl süre ile makamında oturan Kaymakam ve Emniyet müdürü yok.. Ne hikmetse her iki makama gelenler en kısa sürede ya terfi ediyor ya da başka ilçelere tayin olup gidiyor. Bu makama gelip Kilimliyi yeterinde tanıyan biri olmadı..

            Geçtiğimiz aylarda yeni atanan Kaymakam ve Emniyet müdürü dilerim uzun süre kalıcı olurlarda bu ilçeyi ve ilçe halkını yeterince tanıyıp daha doğru, kalıcı hizmet verirler.

             Yazımın başlığını “düzensiz ilçe Kilimli” yazmamın sebebine gelince!

              Kilimli bu güne Belediye Başkanlığı yapmış olan Rahmetli Gültekin Parlar, (1984-1996) Ali Aslankılıç (1996-2009), Seçkin Özdemir (2009-2014)  tekrar Ali Aslankılıç (2014-2019) dönemleri Kilimlinin belediyecilik açısından kayıp yıllarıdır. Rahmetli Gültekin Parlar’ı bir kenara bırakırsak Aslankılıç ve Özdemir dönemleri Kilimli halkından çok kendilerinin kazandığı getirim dönemleridir. Bu iki başkanında Kilimliye kazandırdığı hiçbir şey olmadığı gibi kaybettirdiği çok şey vardır. Sadece birini yazayım; Kilimli bu iki başkan döneminde aşırı borçlandırılmıştır buna rağmen ortada yapılmış hiçbir hizmet yoktur.

              Kaymakamlık, Belediye ve Emniyet Müdürlüğü ilçeyi koordineli olarak birlikte düzenler. İlçemizde bu koordineyi henüz görebilmiş değiliz..

İlçenin en büyük sorunlarından biri trafiktir. Avuç içi kadar bir ilçede trafik keşmekeşi yaşanmaktadır..

              Saat başı Trafik polisinin aracıyla anons yapması, olmadı ceza yazması Kilimlide trafik sorununu çözemeyeceğini en iyi bilenler yine bu görevlilerdir.

              Bakınız bu ilçede dilediğiniz her yere aracınızı park edebilirsiniz. Çünkü düzenlenmiş yeterli otopark yoktur.

              Bu ilçede aracınızda yüksek sesle müzik açarak, Atatürk caddesinde günlerce bir aşağıya bir yukarıya gezebilirsiniz. Kimse size engel olmaz.  

              Yine bu caddenin sağı ve solunda düzensiz bir şekilde aracınızı park edebilir, bankadaki işinizi, market alışverişinizi vs. yaparken ilçenin ana caddesinden geçmek zorunda kalan yüksek tonajlı araçlar sizin işinizi bitirip yolu açmanızı bekleyebilir.

              Kilimlinin her caddesinde vergi vermeden seyyar satıcılıkta yapabilirsiniz. Hiç korkunuz olmasın ne vergi memuru, ne de belediye zabıtası sizi rahatsız etmez. Halkta tezgahınıza aracı ile yanaşıp sattığınız her neyse direksiyondan dahi inmeden alır ve gider.. Trafik akışımı durur, olsun canım üç dakika dursa ne olur..

              Aracınızla ana caddenin her yerinden “U” dönüşü yapabilir, hatta orta refüjü dahi yıkabilirsiniz. Kimse size bir şey demez, yolunuz açık olsun.   

              Atatürk Caddesinden Belediye Sitesine giriş ve çıkışı yıllardır düzenlenmemiş durumda.. Fevzi Paşa Caddesi belediye sitesine giriş, Ören Tarla Sokak belediye sitesine çıkış tek yön olarak düzenlenmiş ve bu iki caddeye araç parkı yasalanmış olsa Kilimli de Trafiği büyük oranda rahatlatmış olursunuz.

              Bir çırpıda aklıma gelen ve Kilimli İlçede Kaymakam, Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürü üçlüsünün kısa sürede çözüm üreteceği sorunlar yukarıda yazdıklarımdır.

             ALTUN'A İKİ TAVSİYE!

             31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde Kilimli de Belediye Başkanlığına Kamil Altun seçildi. Dilerim başarılı olur da Kilimli ve Halkının hak ettiği hizmetleri yapar. AKP’li adaylar “bizi seçerseniz iktidarın nimetlerinden faydalanırsınız” diyorlardı. Bu dilekleri gerçekleşti. Altun Kilimli Halkını iktidarın bu nimetlerinden faydalandırarak yılların açığını kısa sürede kapatmasını dilerim..

            Kendisine ilk tavsiyem şudur!  

            Belediyenin yaptığı ihaleler öncesi ve sonrası ile belediyenin resmi internet sitesinde yayınlanmalıdır. Bu yöntem ihaleye fesat karışmasını ve sonrasında doğması muhtemel dedikoduyu önler. İstanbul, Ankara gibi büyük şehir belediye başkanları bunu yaparken bu şehirlerin sokağı kadar olan ilçemizde belediye ihalelerinin kapalı olması kabul edilemez. Açık yapılmayan her ihale sakıncalıdır dedi-kodu ve şaibe yaratır..

            İkinci tavsiyem ise şudur!

            Belediyenin yaptığı hizmetler sosyal medyada yayınlanmakta.. Bunun güzel bir hizmet olduğunu belirtmiş olayım bende takip etmekteyim.. Burada veya diğer sosyal medya hesaplarında yapılan en küçük eleştirilerde Kamil Altun’u savunan kişilere bakınca Kilimli de Seçkin Özdemir döneminde yaşanan yanlışlıkların tekrarlanacağı endişesini taşıyorum..

           Çünkü Belediye Başkanı Altun’u sosyal medya hesaplarında savunanların Kilimli aşklarının sadece kendi çıkarları olduğunu, Kilimli halkı yaşayarak gördü. Dilerim yanılan biz oluruz..

 

        TURGUT GÜVEN                 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI