Bugun...
SON DAKİKA

ÇIKIŞ YOLU.!

 Tarih: 19-09-2019 22:43:00  -   Güncelleme: 20-09-2019 20:15:00
Turgut Güven

                     21.Mart 2019 tarihinde ki yazımın başlığı “KİLİMLİ İÇİN BİR ŞEY YAPMALI” idi. Yazının tamamını kariyermedya.net internet sitesinde bulup okuyabilirsiniz..

                     Yazıda Kilimli Eski Belediye Başkanı Ali Aslankılıç’ın nasıl CHP’den aday yapıldığını ve sonraki gelişmeleri anlatmış, sonuç bölümünde ise “31 Mart 2019 Kilimlinin Ali Efendiden kurtuluş tarihi olmalıdır. CHP üyeleri bunun için bir şeyler yapmalı” diyerek bitirmiştim.

                     Gerçekten CHP’ye bir dönem önce oy veren seçmenlerin büyük bir kısmı bunca başarısızlığına karşı Aslankılıç’ın tekrar aday yapan CHP’ye oy vermedi. Böylece Aslankılıç 2009 da olduğu gibi sandıktan ikinci kez çıkamadı. CHP seçmeni görevini tam anlamıyla yerine getirdi.

                    CHP’yi yöneten ancak üyesinden oldukça uzak yönetim sergileyenlerin görmediği bir gerçek var. CHP seçmenini sağ seçmenden ayıran en önemli özelliği görevini yapmayanı, yolsuzluğa bulaşanı kim olursa olsun kapı önüne koymasıdır. Kilimli de de olan budur.

                     Kilimli ’de ki CHP seçmenini “partiye ihanetle” suçlamaya kimsenin hakkı yoktur. Partiye ihanet eden Aslankılıç’ı bunca başarısızlığına, söylentilerine rağmen tekrar aday yapan ilçe başkan ve yönetimi ile bu yönetimi yanlış yönlendiren sayıları üçü geçmeyen kişilerdir.

                    Kilimli CHP’de mevcut ilçe başkanı ve yönetimi, gerçekten CHP’yi seviyor ve bu partinin ideolojisine gönül vermişlerse; önümüzdeki günlerde yapılacak parti içi seçimlerde siyasetten emekliye ayrılmaları şarttır. Hiçbir kişiyi de ilçe başkanlığına aday göstermeye hakları yoktur. Eğer gelecek günlerde doğru hizmetleri ile anılmayı istiyorlarsa delege seçimlerini ve ilçe kongresini parti tüzüğüne uygun, hiçbir üyenin seçme ve seçilme hakkını ihlal etmeden, doğru bir seçim yaparak siyasete veda etmeli, parti büyüğü olmayı bilmelidirler.  

                    Geçmiş dönemlerde yaptıkları gibi, siyaset masa başı delege yazmakla, parti üyesini dışlayıp küstürmekle, eleştirilere sinirlenip masa dağıtmakla,  sandalye devirmekle, çanta fırlatmakla olmuyor. İlçe kongresine gelmeyen delegenin yerine hazirun listesine imza atarak, çoğunluk sağlanmadan kongre yapıp seçilmekle de hiç olmuyor.

                   Önümüzdeki aylarda (Ekim-Kasım) önce delege sonrasında ilçe kongresi yapılacak. Öncelikle mevcut yönetim parti tüzüğüne uygun, mahalle muhtarlık sınırları içine sandık koyarak delege seçimlerini yapması gerekir.

                   Kilimli de CHP İlçe Başkanlığına aday olduğunu açıklayan ve arayış işinde olan kişiler var. Siz bakmayın sosyal medyada “benim adayım destekliyorum” dediğime.  Her ikisinden de ilçe başkanı olmaz. Çünkü parti üyesi ikisinin de siyasi kapasitesini çok iyi biliyor.

                  Biri belde başkanlığı yaptığı dönemde kendisini Kilimli’nin savcısı zannedip parti üyelerini sorgulamaya başlamış, ben ne dersem o olacak anlayışına sahipti ve şikâyetler üzerine kısa sürede görevden alındı.

                 Diğeri ise belediye başkanlığını kaybettiğinde en yakın arkadaşlarını ihanetle suçlamış, yerel seçimden bir gün sonra CHP üyelerini bana oy vermediler diyerek gençlere bildiri dağıttırmıştı. İlçe Başkanlığını milletvekilliğine sıçrama tahtası olarak kullanacağından da kimse kuşku duymasın..

                Her iki adayın ortak özelliği ise müthiş şoven duyguları ve her seçimde aday olmayı çok sevmeleridir.

                Kilimli CHP ‘de yapılması gereken şudur.

                On yıldan fazladır belde ve sonrasında ilçe başkanlığı yapan şahıs Kilimli de CHP üyesini darmadağın etmiş, gruplara ayrılmasına sebep olmuştur. Görevi bırakmadan önce yapmaları gereken tek iş parti tüzüğüne uygun delege seçimi ve ilçe kongresi yapmaktır.

                Kilimli CHP’de yönetim dışında oluşan grupların yapması gereken ise bir araya gelip parti üyesinin güvendiği, parçalanmış grupları bir araya getirecek bir ağabeyi bulup aday gösterip ortak ve güçlü bir yönetim oluşturmaktır.   

               Kilimli CHP’de dağınıklığı toparlayıp partiyi ayağa kaldırmak, yeniden her seçimden başarılı çıkmak için bu özveri kaçınılmazdır.

               Bunlar gerçekleştiğinde, Mart 2023 tarihinde yapılacak yerel seçimde Kilimli Belediye Başkanlığını CHP’li bir adayın kazanması çok zor olmaz.

               Tek çıkış yolu da budur.

 

              TURGUT GÜVEN  

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI