Bugun...
SON DAKİKA

CHP’DE DELEGE SEÇİMLERİ VE BİR AÇIKLAMA!

 Tarih: 21-10-2019 00:27:00
Turgut Güven

 

        CHP’de kongre takvimi yayınlandı ve  başladı..

        Zonguldak Merkez ilçe 30 Eylül tarihinde yapmış olduğu yönetim kurulu toplantısı ile seçim takvimini başlatma kararını açıkladı. Mahalle delege seçimleri dilerim parti tüzüğü ve yönetmeliğine uygun yapılır.

        Siz okurları şöyle iki sene geriye getirerek 2017 yılında Zonguldak CHP’de yapılan delege seçimlerini hatırlatmak isterim.

        O günlerde merkez ilçede parti üyelerinden bir grup delege seçimlerinin mahallelere sandık kurularak yapılması konusunda ilçe yönetimine yazılı ve sözlü talepte bulunmuşlardı. O gün merkez ilçeyi yönetenler nedense mahalleye gidip üyenin bulunduğu muhtarlık sınırları içinde delege seçimi yapmak işlerine gelmemişti..

        Merkez ilçenin bu talebe sıcak bakmaması üzerine İl Başkanlığına müracaat edilmişti. O tarihte il başkanı “mahallelerde seçim yapmanın bir maliyeti var, genel merkezden para talep ettik, para gelirse mahallelerde seçim yaparız” gibi bir açıklama yapmıştı.

        Sonuçta merkez ilçe yönetimi üyelerin baskısı sonucu 19 mahallenin 9’zunda delege seçimini yapmak zorunda kalmıştı.

        Fazla detayına girmeden o gün yönetimi elinde tutan “parti içi demokrasiyi kendilerine rehber edinmiş (!)” kişilerin isimlerini vermeden bu konuyu neden hatırlattığıma gelince!

        O günlerde özellikle merkez ilçede üyelerin demokratik talebini örgütleyen kişilerin arasında şu an CHP Zonguldak Milletvekili olan Deniz Yavuzyılmaz da vardı.

        Merkez ilçe dışında (oda yarım) diğer ilçelerde mahalle delege seçimleri parti tüzük ve yönetmeliğine uygun yapılmadı. Birçoğunda yönetimler masa başı delege yazarak ilçe kongrelerine gittiler.

        Çarpıcı olduğu için hatırlatayım, Kilimli ilçe kongresinde çoğunluk sağlanamadığından kongre yapabilmek için gelmeyen delegelerin yerine hazirun cetveli imzalandı. Çünkü delege yazılan kişilerin bir kısmı ilçe kongresine itibar etmediler, dolayısı ile delege olduğunu bilmeyen bile vardı.  

        O günlerde parti tüzüğü ve yönetmeliğine uygun delege seçimi için uğraşan Yavuzyılmaz şimdi milletvekili. Diğer milletvekili Ünal Demirtaş ile birlikte tüm ilçelerde delege seçimlerinin tüzüğe ve yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılmasını sağlamaları gerekir.

        Bekleyip göreceğiz.

        BİR AÇIKLAMA!

        Parti içi seçimlerin takvimi açıklanınca geçmiş dönemlerde yönetimlerde bulunmuş, il ve ilçe başkanlıkları yapmış ancak bu görevlerini eline yüzüne bulaştırmış kişiler yine ortaya çıktı.

        Bunlardan biri de eski il başkanı, Zonguldak CHP’ye kayyum gibi bir ilki yaşatan, parti üyeleri arasında düşürülme sebebi olarak birçok şaibesi konuşulan Halil Furat.

        Halil Bey yerel TV kanallarına çıkıp bazı açıklamalar yapıyor.. Bu açıklamaları yaparken karşısında kimse olmadığı için yüksek perdeden atıp tutuyor. Tanımayan da sanar ki sütten çıkmış ak kaşık..

Geçtiğimiz günlerde (09 Ekim) yerel bir televizyon kanalına Murat Altay’ın programına çıktı. Bir arkadaşımın arayıp haber veresiyle programı baştan sona takip ettim.

        Halil Bey TV’ye çıkıp açıklamalar yapmasıyla çok övünüyor. Marka değeri olduğunu söylüyor. Kendisini il başkanlığından düşürenler için “beni düşüren 18 kişi nerede ben neredeyim” diye de hava atıyor üstelik.     

        Genellikle CHP üyelerinin takip ettiği ve sorular sorduğu programda Halil Bey epeyce terledi. Özellikle kadın üyelere küfür ettiği yönündeki bir soruya cevap verirken adeta saçmaladı. Kadın üyelere küfür ettiğine dair belge varsa ortaya koymayan namerttir gibi sözler sarf etti. Kadın bir yöneticiye küfür ederken an az beş kişinin olduğunu unutarak üstelik.

        Programda merkez ilçe yönetiminde bulunan arkadaşların sorularından bunalınca “onların seçilmesinde emeğim var, hiçbirine hakkımı helal etmiyorum” bile dedi.

        Bu tip konuların TV kanallarında değil, danışma toplantılarında konuşulmasından bahsedince bende programı yöneten Altay’a “28 ay il başkanlığı yapmış ve bu süre içinde hiç danışma toplantısı yapmamış biri nasıl danışma toplantısı isteyebilir kendisine sorar mısınız?” diye yazdım.

        Halil Bey’in bu soruya verecek cevabı olmadığı için çok sinirlenerek aynen şunları söyledi.

        “Turgut Güven bu partinin genel başkanına hakaret etmiştir, küfür etmiştir, Turgut Güven benim muhatabım değildir, Turgut Güven’in ben hiçbir sorusuna cevap vermem CHP’li de değildir, bu partinin genel başkanına küfür eden hakaret eden, aşağılayan insan efendim CHP hakkında yorum yapamaz” dedi.

        Ben değil CHP Genel Başkanına parti üyesine dahi küfür etmem. Kendisi gibi küfürlü konuşmam. Çünkü ben kendisi gibi düşüncesini açıklamaktan aciz biri değilim. Ancak her siyasetçiyi olduğu gibi CHP Genel Başkanını da eleştiririm.  

Benim adım Halil Furat değil. Siyasette hesabını veremediğim hiçbir işim olmaz. Önce il başkanlığından neden düşürüldüğünü hangi suçlamayla karşı karşıya kaldığını açıklayacaksın Halil Efendi.

Ben hiçbir partiliye de küfür etmedim, etmem. Küfür ettiğimi TV’de açıklayan Halil Furat’ın elinde bir belge veya küfür ettiğimi duyan bir şahidi varda, ispat etmiyorsan Zonguldak’ın en şerefsiz insanısın.

        Sorulara cevap veremeyince öyle göbekten sallamak yok Halil Efendi. Sen adamsan, gerçekten CHP’liysen, bu partide bulunma sebebin kişisel çıkar değilse neden ve hangi sebeple 18 kişi yönetiminden istifa etti ve kafanın üzerine çakıldın bunu bir açıkla partinin üyeleri gerçeği öğrensin. Hadi TV’ler seni davet ediyor ya. Hani sen markasın ya. Hadi çık cesaretin varsa açıkla, seni il başkanlığından neden düşürdüler Halil Efendi! Bekliyorum..

        Seninle henüz işimiz bitmedi. Şimdilik bu kadar..

 

        TURGUT GÜVEN        

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI