Bugun...
SON DAKİKA

AKIN’IN AÇIKLAMASI SONRASI MAKZON!

 Tarih: 10-06-2020 22:32:00  -   Güncelleme: 10-06-2020 22:45:00
Turgut Güven

                   Zonguldak’ta MAKZON tartışmaları devam ediyor. Valilik projesi olarak adlandırılan ve belediye meclisine sunulan MAKZON Vali Erdoğan Bektaş’ın merkeze çekilmesi sonrasında daha da ilginç hale geldi..

                   Bir önceki “şehrin gündemi Makzon” başlıklı yazımda CHP 22.dönem milletvekili Harun Akın’ın bu konudaki açıklamasına değineceğimi belirtmiştim. Bu konuyu yazmadan kendisi ile bir telefon görüşmesi yaptığımızı arayanın da benden önce o olduğunu da belirteyim.   

                  Akın bu görüşmede MAKZON konusunda düşündüklerini anlattı, bende bana ulaşan bu konu ve kendisiyle ilgili soruları kendisine yönettim.

                  Karşılıklı konuşmayı aramızda kalması gerekenler dışında kişisel düşüncelerimi de ayrı tutarak aynen aktarıyorum.

                  Akın, MAKZON projesini Vali Erdoğan Bektaş’ı Zonguldak’a atandığında kutlamaya gittiğinde kendisinden dinlediğini ve şehre istihdam sağlayacağı, 200 milyon dolarlık bir getirisi olacağı için olumlu baktığını söyledi.

                  Projenin belediye meclisinden geçmemesi üzerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada  “MAKZON projesi ile ortaya çıkan olumsuz havayı bir yol kazası olarak yorumlayıp fazla uzatmadan bir an önce MAKZON Projesi önündeki engelleri kaldıracak çalışmaları hızlandırmalıyız” dediğini anlattı. Yine aynı açıklama da “Zonguldak Valiliği bünyesinde başlatılan çalışmaların bir an bile kesintiye uğratılmadan, kısır tartışmalara girilmeden MAKZON önündeki engellerin, bütün Zonguldak sivil toplumu ve siyasi partileri ile tekrar ele alınarak bir an önce çözümlenmesini temenni ediyorum” dediğini iletti.

                 Belediye meclis toplantısında her iki partinin itilafa düştüğü projenin yapılacağı yer konusunda ise hiçbir görüş bidirmediğini özellikle belirtti.

                 Akın’ın bu açıklama sonrasında CHP’li üyelerin bana ulaştığı şekliyle kendisine sordum.

                 Sorulardan biri Akın’ın yaptığı bu açıklama sonrası partisi ile arasını açıp istifa edeceği ve DEVA partisinin Zonguldak’ta kurucu il başkanı olmak istediği iddiası idi.

                 Akın bu soruya güldü ve asla böyle bir şey düşünmediğini, böyle bir hatayı yıllar önce yaptığını, siyasi yaşamını sonuna kadar CHP’den sürdürmeyi düşündüğünü belirtti.

                MAKZON projesi kapsamında kurulacak kooperatifin 33 ortağı olduğunu bu ortaklar arasında olup olmadığını sordum. Kooperatif ortakları arasında bulunmadığını söyledi.

                Kendi açıklaması ile desteklediği merkez ilçe başkanı Ebru Uzun’un açıklamasının aynı paralellikte olmadığını, aralarında bir sorun olup olmadığını sordum. Uzun’un açıklamasını içerik olarak değil ama üslup olarak doğru bulmadığını, bu açıklama ile ortamın daha da gerildiğini ilave etti ve telefonu kapattık.

                Akın’ın Makzon projesi konusunda yaptığı açıklaması doğal olarak yerel basında yer buldu. Patron gazeteciliği yapan birkaç kalem ise Akın ile CHP’yi karşı karşıya getirmeye çalıştı. Başarılı olup olmadığını zaman içinde göreceğiz.  

                Ayrıca CHP üyeleri farklı açıklamalar nedeniyle tedirgin oldu, yukarıda bir ikisine değindiğim dedi-kodular zirve yaptı. Örgütten kopuk gündemi bir hafta geriden izleyen il ve merkez ilçe Zonguldak’ta CHP’yi yönetmekten bihaber olduklarını bir kez daha ispatladılar.

                Karşılıklı açıklamalar sonrası CHP Zonguldak’ta dağınık bir yapı görüntüsü verdi ve kamuoyunda güven kaybına uğradı diye düşünüyorum.

                Makzon ile ilgili CHP içinde gerçekleşen gelişmelere baktığımda yanlışlıklar zinciri olduğunu görüyorum.

                Şöyle ki; Zonguldak Belediye meclis toplantısı 1 Haziranda yapıldı ve MAKRON projesi meclisten geçmedi.

                CHP Grup Başkanvekili Atınç Kayınova 2 Haziran tarihinde Belediye meclisinde yaşananları “yatırıma değil yerine karşıyız” diyerek açıkladı. Bu açıklamada özellikle projenin yapılacağı yerin yanlış olduğunun altı çiziliyordu.

                Bir gün sonra, 3 Haziranda CHP Grup Başkanvekili Kayınova ’ya paralel bir açıklama Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’dan geldi ve yapılması düşünülen projenin kendisine değil yerine karşı olduklarını açıkladı.

                Harun Akın’ın açıklaması ise 4 Haziran da ve CHP’nin itiraz ettiği yer konusunda görüş belirtmemesi CHP’de çatlak oluştu görüşünü kuvvetlendirdi.

                Akın’ın yerine ben olsaydım eski bir milletvekili kimliğimi de düşünerek yapılan açıklamaları takip eder, il, merkez ilçe ve belediye meclis üyeleriyle görüşür açıklamamı CHP’li yetkililerinin açıklamalarına paralel olarak yapar, parti görüşüne aykırı düşmemeye çalışırdım.

                Konuya açıklık getirmek, yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak içinde derhal bir açıklama yapardım.

Makron projesi gündeme geldiği günden bu güne Zonguldak’ta yaşayan birçok insan yatırımın yapılmasına karşı değil, yapılacağı yere karşı. Bu düşüncede de haksız değiller.

              Kim bunlar!

              Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Demirtaş, ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, Zonguldak Şehir Plancıları Odası Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Ayyıldız, söz konusu projenin yerinin yanlış olduğu tüm detayları ile ortaya koydular.

              Bu durumda Belediye Başkanı ve AKP’li belediye meclis üyeleri, Makzon projesinin yapılacağı yer konusunu tekrar gözden geçirmeleri gerekir. Çünkü ısrar ettikleri bu yer için haklı bir tek sebepleri yok.

              Söz konusu proje Zonguldak gündemine Vali Erdoğan Bektaş tarafından getirildi. Konu günlerdir tartışılıyor. Vali Bektaş’ın Zonguldak’tan giderken yapacağı en iyi hizmet bu projeyi geri çekmektir. Bu şehre en iyi hizmeti bu olur diye düşünüyorum.   

 

            TURGUT GÜVEN

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI