Bugun...
SON DAKİKA

ADALETİNİZİ SEVEYİM!

 Tarih: 20-10-2020 21:28:00  -   Güncelleme: 20-10-2020 21:36:00
Turgut Güven

                   Adalet, insanın vicdanıdır değil mi?  Birine haksızlık yaptığınızda diliniz söylemese de zaman zaman sizi vicdanınız sorgular rahatsız eder. Yaptığınız adaletsizlik uykularınızı dahi kaçırır.

                  Eğer adaletsizlik yaşam biçiminiz olmuşsa zaten insani değerlerinizi kaybetmişsiniz demektir. Bu tipler için bir şey yazmaya gerek yok, çünkü boşa zaman kaybıdır, anlatamazsınız.

                  Bir ülkede veya siyasi partide adalet nasıl sağlanır? Yasalar her insana eşit uygulandığında değil mi? Uygulanmadığında toplum düzeni bozulur, adalete güven kalmaz. İşte bu tip haberler duyduğumuzda adaletsizliğe isyan ederiz.

                 Siyasi partiler de adaleti sağlamanın yolu disiplin hükümlerinin her üyeye eşit uygulanmasından geçer. Ancak ne yazık ki son yıllarda Zonguldak’ta CHP il örgütünde disiplin hükümleri adamına göre işlemektedir.

                 Bazı keyfi uygulamaları hatırlatayım!

                 Yıl 2017, CHP Merkez İlçede delege seçimleri yapılıyor. İki üye Olcay Can ve Bülent Ulubay iki kez oy kullanırken yakalanıyor. Sandık görevlileri tutanak ile suç duyurusunda bulunuyor. İlçe kongresinden önce ilçe Başkanı olan Ebru Uzun seçimlerde hile yapan bu iki üyeyi kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna vermesi gerekirken vermiyor. Çünkü bu iki üye Uzun’un adamları.  Uzun Merkez İlçe Başkanlığı kongresinde kaybediyor, seçimi kazanan Fikret Zaman’da bu iki üyeyi disiplin kuruluna vermiyor.

                Bitmedi. Olcay Can disiplin kuruluna verilmediği gibi 2019 yerel seçimlerinde Belediye Başkanı Muharrem Akdemir tarafından belediye başkan vekili atanarak ödüllendiriliyor. Üstelik belediyeden maaş alıyor.  

               Yazının başlığını yazarken haksız mıyım?

               Bir Başkası. Yine 2017 yılı. Bu kez sahnede İl Kadın Kolu Başkanı Merve Kır var. Merkez ilçede Kadın Kolları seçimi düzmece bir şekilde yapılınca kadın üyeler bu duruma isyan ediyor. 16 kadın üye kesin ihraç talebi ile disiplin kuruluna verilince istifa dilekçelerini veriyor. İlçe Başkanı Fikret Zaman bir süre sonra yönetim kurulu toplantısında bu istifaların sebebini bildiği halde yürürlüğe koyuyor..

               Düzmece seçim yapan Merve Kır’a o günlerde il Başkanı olan Umut Başoğlu, Milletvekili Şerafettin Turpçu, Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse sahip çıkıyor.

              Yaptığı düzmece seçim nedeniyle kesin ihraç talebi ile disiplin kuruluna verilmesi gereken Kır, tekrar kadın kolu il başkanı yapılıyor, yetmiyor 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde 4.sıra milletvekili adayı yapılarak genel merkez tarafından da ödüllendiriliyor.

              Yazının başlığı doğru değil mi?

              Onlarca insan sosyal medyada parti yöneticilerini ve genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’nu eleştirdiği için disiplin kurulunu boylarken aynı eleştirileri yapan Ebru Uzun 2015 yılında Merkez İlçe Başkanı yapılıyor.  

              Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal sahte ikametgâh oyunu ile Kilimli ’ye ilçe başkanı yapılıyor. Bu sahtekârlığa genel merkez göz yumuyor. Bu uygulamaya itiraz eden eski belde başkanı Ahmet Sarsık disiplin kuruluna veriliyor.

              Yukarıda yazdığım bu çifte standart uygulamalar CHP'li her üye tarafından bilinmesine rağmen kimse ses çıkarmıyor, olup biteni sadece izliyor.  

              Gelelim işin özüne.!

              Mukadder Yalçın, Eylül ayında sosyal medya paylaşımları parti yöneticilerine hakaret sayılarak kesin ihraç talebi ile il disiplin kuruluna verildi.

              Eleştiri ile hakaret arasındaki ince çizgiyi kim ayırıyor ve bu konuda karar veriyor bilmiyorum ama İl Başkanı Murat Pulat imzasıyla Yalçın’ın ifade vermesi istendi.

              Yukarıda yazdığım gibi kesin suçlar görmemezlikten gelinip ödüllendirilirken, Yalçın’ın sosyal medya eleştirileri hakaret sayıldı.

              Oysa “siyasetçiler hakarete varan eleştirilere katlanmak zorundadır” gibi bir Danıştay kararı olmasına rağmen.

              CHP üst yönetimleri gibi yerel yönetimlerde bulunanlarda konuşurken siyasi iktidarın eleştirileri hakaret sayıp insanlarımızı mahkemeye verdiklerinden yakınır değil mi? Yalçın’ı disiplin kuruluna gönderenlerin bu siyasetçilerden bir farkı var mı? İşte bu gibi keyfi uygulamalar yüzünden ülkede onlarca olumsuzluk varken bu parti oy kaybına uğruyor. Çünkü güven vermiyor.

              Bana göre ise asıl sebep Yalçın’ın Zonguldak’ta Muharrem İnce’nin başlattığı “Memleket Hareketini” örgütleme çalışmalarıdır.

              Sonuç!

              Mukadder Yalçın disiplin kuruluna gönderen adalet yoksunlarının insafına sığınmayı reddederek dün akşam E-Devlet üzerinden istifa edip kendisi için kurulan idam sehpasına tekmeyi attı.

             CHP de mücadele etmek için parti üyesi olmaya gerek var mı? Yalçın şimdi daha özgür.

             Yazımın başlığını “adaletinizi seveyim” diye yazdım ama, siz dilediğiniz gibi değişebilirsiniz!

             TURGUT GÜVEN

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI